Pasy tapety są numerowane w kolejności, w jakiej powinny być naklejane na ścianie.

Zacząć kleić trzeba z lewej strony, poruszając się w prawo. Pasy tapety powinny ściśle przylegać do siebie z zakładką o szerokości 1,5-3 cm.

Narzędzia

wiadro

wałek malarski

rolka dociskowa

ołówek

gąbka

szpachelka do tapet

pędzel do kleju

nóż biurowy

poziomica

Przygotowanie ściany

1

Usuń starą farbę lub tapety

Ścianę należy oczyścić od starych tapet lub farby. Zalecamy, aby nie zostawiać stare tapety na ścianie. Jeśli masz problemy z usunięciem starych tapet, spróbuj trochę zwilżyć je ciepłą wodą.

2

Upewnij się, że powierzchnia jest gładka i czysta

Na oczyszczoną od starego pokrycia ściany najlepiej nałożyć szpachlę, aby wygładzić nierówności. Jeśli powierzchnia jest porowata, przed przyklejeniem tapety nakłada się podkład.

Do porowatych powierzchni zaliczane są szlifowane ściany, ściany ze starymi tapetami, płyty wiórowe itp. Powierzchnię należy zagruntować, jeśli ona ma nasycone kolory, które mogą prześwitywać przez tapety.

Kleimy tapety

1

Przejrzyj fototapety

Przed tym, jak kleić tapety na ścianę, upewnij się, że wszystkie pasy są w komplecie, żadna z nich nie jest uszkodzona i nie ma wad.

Rysunek na krawędzi tapety z lewej będzie się powtarzać na skraju kolejnej tapety sprawa na szerokości 1,5-3 cm w zależności od szerokości pasma. Należy stosować specjalne znaczniki, aby poprawnie połączyć rysunek i sprawdzić, że tapety są w porządku.

Uwaga: nie przyjmujemy reklamacji, gdyby tapety były już naklejone na ścianie. Należy zachować ostrożność i sprawdzić wszystko przed tym, jak kleić tapety na ścianę.

2

Dodaj znaczniki do klejenia pierwszego pasa

Bardzo ważne jest, aby dokładnie nakleić pierwszy pas tapety.

Pierwsze, co musisz zrobić, to nakreślić ściany.

Za pomocą poziomicy, miary i ołówka przesuń palcem od krawędzi ściany pionową linię w odległości równej szerokości rolki tapet. Układ będzie służyć jako punkt odniesienia przy naklejaniu pierwszego pasa na ścianie. Należy uważać, aby linia nie była bardzo nasycona, bo inaczej będzie widać ją pod tapetą.

3

Przygotuj klej

Dodaj do wiadra wymagana ilość zimnej wody (patrz tabelę).

Zacznij mieszać wodę, tworząc wir. Powoli zacznij wlewać klej do wody, intensywnie mieszając. Gdy cały klej będzie dodany do wody kontynuuj mieszanie masy w ciągu jednej minuty. Następnie pozostaw klej i odstaw na 10 minut i ponownie intensywnie wymieszaj. Klej jest gotowy do użycia.

Ilość – 1 opakowanie

Ilość wody – 1.7 L

Powierzchnia (m²) – 10 m²

Uwaga: jeśli kupiłeś klej innego producenta, postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu do przygotowania.

4

Nanieś klej bezpośrednio na ścianę

Stopniowo nakładaj klej za pomocą wałka lub pędzla, na szerokości około jednego pasa z małym odstępem. Nakładaj nową porcję kleju dopiero po zakończeniu klejenia pasa tapety.

Ważne jest, aby pokryć klejem całą powierzchnię ściany, w przeciwnym razie na tapecie mogą powstawać pęcherzyki.

5

Przyklej pierwszy pas tapety, koncentrując się na nakreślonej na ścianie pionowej linii.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, użyj rolkę dociskową.

6

Przyklej drugi pas na pierwszy z zakładką

Delikatnie połącz rysunek i zwróć uwagę, aby klej nie trafił na przednią stronę fototapet. Skorzystaj z wzorów poniżej, aby zrobić to dobrze. Dalej naklejaj inne paski tapety z zakładką na sąsiedniej.

Uwaga: unikaj marszczeń na tapecie, ponieważ może to spowodować pęknięcia na płótnie.

7

Wygładź tapety na całej powierzchni

Delikatnie spłaszcz tapety rękami lub rolką dociskową w kierunku od środka do krawędzi. Wszystkie drobne pęcherzyki i zmarszczki znikną, jak tylko tapeta wyschnie.

Jeśli na powierzchni tapety pojawiły się plamy kleju, delikatnie je usuń wilgotną szmatką lub gąbką, nie czekając do wyschnięcia kleju.

Uwaga: Nie należy pocierać powierzchnię, usuwaj klej lekkimi ruchami.

8

Przytnij tapety, aby powstał zgrabny styk, nie czekając, aż wyschnie klej.

Skorzystaj ze schematu poniżej, aby usunąć niepotrzebne tapety. Ostrym nożem zrób pionowe prostopadłe cięcie (1) Zabierz cienkie paski tapety z przodu po lewej stronie od cięcia na powierzchni tapety(2) delikatnie z krawędzi prawej tapetę od ściany (3) i zdejmij pasek tapety sprawa(4)

Jeszcze raz wygładź styk i przejdź się po nim wałkiem lub ręką.

9

Przytnij nadmiar tapety

Po tym, jak nakleisz wszystkie tapety do ściany, wytnij niepotrzebne fragmenty na obwodzie ostrym nożem.

10

Odczekaj 24 godziny, aż klej całkowicie wyschnie, aby zobaczyć wynik końcowy. Cały czas w pokoju nie powinno być przeciągów.

Usiądź wygodnie i ciesz się nowym pokojem!

Uwaga: tapety winylowe gorzej przepuszczają powietrze niż włókniny. Dlatego, jeśli masz je na szczelnej powierzchni, która źle wchłania wilgo, suszenie może trwać dłużej.